Systemy I Technique Bukmacherskie Jak Obstawiać Systemem

Systemy I Technique Bukmacherskie Jak Obstawiać Systemem?

Poradnik Typera Co Należy Wiedzieć O Obstawianiu We Zakładach?

Content

Oglądając mecz, często o wiele łatwiej można analizować sytuację na boisku. Trafny przegląd wydarzeń przekłada się na łatwiejsze i pewniejsze obstawianie. To o du?o bardziej efektywna metoda, niż klasyczny complement tracker, gdzie śledzi się tylko statystyki.

 • Sztywne trzymanie się wyznaczonego budżetu nawet pomimo przegranej, pozwala uniknąć obstawiania kolejnych zakładów, aby się odkuć.
 • Nie oznacza in order to, że każdy profesjonalny typer nigdy się nie myli, activity bywa nieprzewidywalny i actually nie zawsze możliwa jest wygrana.
 • Obstawianie sportowe może być hurtownią emocji – euforią po wygranym zakładzie, a new także” “frustracją i złością po przegranej.
 • Rolą systemu jest właśnie to, żeby gracz w dłuższej perspektywie odnosił wygrane watts zakładach sportowych.
 • Pomimo posiadania sekcji kasyna i pokera, Everygame jest przede wszystkim bukmacherem i oferuje wiele w tej części swojej platformy.

Systemy bukmacherskie związane z progresją są dobre o tyle, że każdą porażkę może odkupić kolejny zakład postawiony za większe pieniądze, który odrobi straty i przyniesie zysk. Ustal plan gry – skuteczna abilità na grę to be able to połowa sukcesu z . zakładach bukmacherskich. Oczywiście nie wystarczy wyznaczyć planu obstawiania kolejnych kuponów, ale również należy się go kurczowo trzymać! Dlatego tak ważnym jest, żeby z góry ustalić sposób gry, progi stawkowania oraz taktykę w momencie zarówno dobrej passy, jak i czarnej serii kilku(nastu) nietrafionych kuponów z rzędu.

Jak Skutecznie Obstawiać Zakłady Sportowe?

Tylko doświadczeni typerzy potrafią jednak po to dojść, stąd program Kelly na pewno nie jest dla każdego, chyba że znajdziemy gdzieś gotowy kurs rzeczywisty níveo ktoś nam go obliczy. Ale załóżmy, że takowy posiadamy – to wspomniane 2. 30 przy kursie 2. 40 oferowanym przez bukmachera. Wada jest jednak oczywista – keineswegs wiadomo, kiedy in order to nastąpi, co może wymagać gry za bardzo dużą stawkę.

 • Co więcej, wygrane powyżej 2280 PLN są dodatkowo obciążone daniną t wysokości 10%.
 • Żeby mieć szansę t starciu z bukmacherem gracz musi stać się ekspertem od danej konkurencji, bądź ligi.
 • Wiek minimalny do obstawiania zakładów bukmacherskich wynosi 18 lat.
 • Poza tym uważa się, że ten system bukmacherski nie jest gwarantem wielkich zysków.
 • Każdy bukmacher zobowiązany jest perform płacenia podatków, tote? od każdej wygranej na zakładach odliczany jest odpowiedni podatek.

Dzięki niemu będziesz mógł zyskać w sumie zł mhh zakłady bukmacherskie. Nasze hasło do bonusów jest nielimitowane, tak więc odpalić jou możesz po kolei u każdego bukmachera z licencją. Zacznij od jednego buka i sukcesywnie poszerzaj swoją wiedzę u zakładach bukmacherskich mostbet.

Progresja Fibonacciego – System Ze Szkolnej Ławki

W tej sekcji zagłębimy się w świat zakładów sportowych i podstawowe zasady obstawiania. Istnieją setki terminów i zasad, um których musisz pamiętać, zanim obstawisz jakikolwiek sport. Co więcej, wygrane powyżej 2280 PLN są dodatkowo obciążone daniną t wysokości 10%.

 • Daje about gwarancję, że nie und nimmer nastąpi szybkie bankructwo, ale również mhh owoce naszej gry trzeba będzie dłużej zaczekać.
 • Biorą pod uwagę wszystkie plusy i minusy, które wpływają na ocenę legalnych bukmacherów watts Polsce.
 • Jak zatem mielibyśmy ich pokonać będąc pod wpływem używek i tracąc umiejętność racjonalnego myślenia i trzeźwej oceny ryzyka jakim obarczone jest konkretne zdarzenie?
 • Nie powoduje on wtedy przegranej, lecz możliwość odbioru części potencjalnej wygranej.

Jeśli po kilku porażkach zrezygnujemy z niej, oddamy pieniądze „bez walki”. Wyraźny without jest w tej sytuacji taki, że im dłużej będziemy przegrywać, tym większe stawki trzeba będzie” “obstawiać, a nie każdy ma wystarczająco obfity bankroll. Systemy bukmacherskie oparte na progresji są związane z odpowiednim zwiększaniem lub zmniejszaniem stawki t zależności od osiągniętego wyniku. Podstawowymi terminami z nią związanymi są progresja pozytywna oraz negatywna. O tej pierwszej mówimy w sytuacji, kiedy po trafionym kuponie stawka gry wzrasta, natomiast zmniejsza się wtedy, kiedy nie und nimmer trafiasz. W pewnym sensie jest ona metaforą euforii, która następuje po zwycięstwie, gdy chce się osiągnąć więcej.

Kto Uzupełni Stawkę Półfinałów Na Roland Garrosie? Gramy Coupon Double Z Tenisa Z Kursem Two, 57!

To od niego w dużej mierze zależy, jak przebiegnie Twoja przygoda unces betowaniem, jak długo będzie trwać, i jak owocna ona będzie. Od strony formalnej trzeba pamiętać, że w Polsce z zakładów sportowych mogą korzystać tylko pełnoletnie osoby, które ukończyły 18 lat. Rejestracja konta u bukmachera online wymaga od klienta podania imienia, nazwiska, numeru PESEL, an em dalszym etapie gry – również dodatkowych danych weryfikujących tożśamość użytkownika. Polecanymi bukmacherami do obstawiania zakładów sportowych są STS i Fortuna. Nie zapominamy też o innych operatorach, bo oferta Betfan, Superbet i forBET również” “jest wysoko oceniana. Jeśli chcesz grać skutecznie zakłady sportowe, to polecamy generalnie granie kuponów pojedynczych mostbet app.

 • Oczywiście powyższy przykład jest tylko teoretyczny, bo” “w normalnych okolicznościach od wygranej kwoty w Polsce trzeba jeszcze zapłacić 12-procentowy podatek, co koniec końców spowoduje stratę.
 • Przykładowo, obstawiamy, że t konkretnym spotkaniu stawiamy under 2, a few” “desfiladero, a także above 3, 5.
 • Ważne jest, aby ustalić sobie limit, który możemy przeznaczyć mhh zakłady sportowe i nie przekraczać move.
 • Podstawową zasadą zarządzania bankrollem jest stawianie określonej części naszych środków na pojedynczy zakład.

Ważne jest, aby ustalić sobie limit, który możemy przeznaczyć em zakłady sportowe we nie przekraczać proceed. Zakłady STS mogą być typowane na stronie sts. pl i aplikacji mobile phone na iOS oraz Android. To bukmacher oferując długą listę sportów, które obstawisz przedmeczowo i “na żywo”.

Jak Grać W Sts Żeby Wygrać?

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo sport był zawsze blisko mnie. Ale skoro mój tata miał zakład kamieniarski, to pewnie w tym fachu bym pracował. Tylko teraz u bukmachera TotalBet za obstawianie meczów eliminacji MŚ Katar 2022 można zdobyć zakład za darmo na twenty-five złotych. Dlatego też właściwe przygotowanie perform tematu pomoże wam ograć bukmachera on the internet. W naszym notizie przygotowaliśmy dla has been 10 prostych porad, jak tego dokonać.

 • Warto zatem zapoznać się z taką listą, bo w razie nieprzyjemności ani urzędnicy ani sądy nie dadzą się przekonać na wymówkę, że gracz nie und nimmer wiedział, że dany bukmacher funkcjonuje bez koncesji.
 • Zanim zaczniesz obstawiać, poświęć czas na poznanie zasad i podstaw zakładów oraz analizę drużyn we wydarzeń sportowych.
 • My wiemy, że nie chcecie tracić pieniędzy i popełniać błędów, dlatego wychodzimy z inicjatywą.
 • Jej wygranie będzie oznaczało odrobienie poniesionych strat oraz odniesienie pożądanego początkowo zysku.
 • Przedstawię Ci poniżej kilka przykładów systemów obstawiania zakładów bukmacherskich.

Rzecz jasna zwycięstwa przewagą więcej niż jednego gola nie zdarzają się tylko t sytuacjach meczów z . wyraźną dysproporcją umiejętności. Nieraz zdarzają się sytuacje, kiedy w teorii wyrównane spotkanie zamienia się w jednostronną dominację okraszoną wysokim prowadzeniem. W takich przypadkach kursy na handicapy zawsze są bardzo wysokie, bo przecież nikt nie spodziewa się pogromu.

Rejestracja W Sts

Nielegalne firmy bukmacherskie omijają regulacje i keineswegs posiadają odpowiednich licencji, co oznacza, że działają poza prawem. Obstawianie u nielegalnego bukmachera może prowadzić do różnych nieprzyjemności, takich jak problemy z urzędem skarbowym. Typowanie zakładów bukmacherskich od piłki nożnej jest bardzo popularne wśród graczy. Jest to najczęściej obstawiana dyscyplina sportowa, która przyciąga największą liczbę kibiców. Piłka nożna jako sport narodowy cieszy się ogromną popularnością w Polsce i na całym świecie. Później procedura zawierania zakładów jest identyczna, jak t przypadku kuponów puszczanych z salda depozytowego.

 • Decydując się na obstawianie meczy w STS, należy założyć konto gracza.
 • Wybrana drużyna może notować długą serię bez podziału punktów, a new skakanie pomiędzy zespołami czy ligami niesie ogromne ryzyko utraty kontroli nad progresją.
 • Zakłady sportowe są dokładnie tego rodzaju, jak się wydaje — obstawianiem wyniku wydarzenia sportowego.
 • Typowanie zakładów sportowych stało się popularnym sposobem dorabiania do domowego budżetu.
 • Po wybraniu interesującej nas dyscypliny możemy przejść do zakładów.
 • Dyscyplina i actually emocje, obstawiając wydarzenia sportowe należy kierować się rozsądkiem.

Lista legalnych bukmacherów jest publikowana na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Każdy bukmacher z licencją również publikuje informacje w jakim zakresie posiada licencję. Z pomocą przychodzą też portale bukmacherskie, które opisują działalność bukmacherów. Warto zatem zapoznać się z taką listą, bo t razie nieprzyjemności ani urzędnicy ani sądy nie dadzą się przekonać na wymówkę, że gracz nie wiedział, że dany bukmacher funkcjonuje bez koncesji. Warto wiedzieć, że operatorzy oferujący zakłady sportowe stale oferują też bonusy bukmacherskie. To promocje, gdzie za typowanie zakładów lub rejestrację konta można odebrać bonus w formie darmowego zakładu lub zakładu bez ryzyka.

Jak Działają Zakłady Sportowe: Przewodnik Dla Początkujących (czerwiec 2024 L )

Co trzeba zrobić, by simply zminimalizować ryzyko pojawienia się nadmiernej słabości wobec gier na pieniądze? Podpowiadamy podstawowe” “zasady, które warto stosować już od pierwszych chwil uczestniczenia t hazardzie. Bardzo prosto możesz sprawdzić wszystkie postawione zakłady.

 • Najważniejsze jest to, że system Martingale’a jest bardzo ryzykowny.
 • Jeśli przegrywamy, cały czas obstawiamy taką samą sumę pieniędzy, aż uda się trafić.
 • Ważne jest wykorzystanie odpowiednich strategii i zarządzanie bankrollem.
 • Wynika to po prostu z . ograniczonej wiedzy, jaką dysponują analitycy bukmacherscy, którzy nie są w stanie oszacować kursów z taką precyzją, jak mother to miejsce watts czołowych ligach bądź turniejach.

Są one dość srogie – począwszy od przepadku wygranej po karę grzywny, która może wynieść nawet kilka milionów złotych. Betclic to jedna z najpopularniejszych platform do obstawiania zakładów sportowych on the internet. Dla wielu osób może to być nowy świat, który jednak z łatwością można opanować.

Jak Mogę Skorzystać Z Kursowych Boostów Na Wybrane Wydarzenia Sportowe?

Pamiętaj, by podchodzić do typowania z „chłodną głową” i nie grać emocjonalnie. Odpowiednie nastawienie to podstawa, dzięki której odpowiednio dobierzesz zakłady i stawki. W ten sposób stworzysz kupony, które będą miały większą szansę na powodzenie.

 • Dzięki temu łatwiej przewidzieć rezultat zdarzenia i jednocześnie trafniej obstawić.
 • Jednak nie und nimmer każdy bukmacher prowadzi działalność stacjonarną.
 • W przypadku wyboru zakładu przedmeczowego to musisz go obstawić przed rozpoczęciem się wydarzenia.
 • A znajdziecie go u najlepszych bukmacherów w Polsce, choćby w Fortunie czy STS.

A ci, których stać mhh postawienie 200 dollars na Drużynę A fresh, zobaczą zwrot w wysokości 440 money, jeśli wygrają (zysk 240 $). Niektórzy po prostu szukają zabawy i mitnichten chcą ryzykować dużych zakładów na prawdziwe pieniądze. Obecne przepisy zabraniają operatorom przerzucania tych kosztów em swoich klientów. Możliwość przenoszenia pieniędzy mhh konto iz konta bez większych problemów jest kluczowa, gdy uprawiasz hazard” “online. Dlatego polecamy strony z zakładami sportowymi, które mają par? wygodnych opcji wpłat i wypłat. Przywiązujemy dużą wagę carry out rankingu witryn bukmacherskich dla naszych czytelników.

Typowanie Koszykówki

Im mniejsze szanse powodzenia, tym mniej jednostek przeznaczamy na obstawienie danego zakładu. Ten system” “bukmacherski należy do grona bezpiecznych, bo wyklucza możliwość nagłego przegrania wszystkich pieniędzy. Nawet jeśli gracz przegrywa dany zakład, keineswegs panikuje, tylko puszcza kolejny zakład za taką samą stawkę. Jest to całkiem dobry system bukmacherski dla początkujących graczy, ale i grono doświadczonych graczy chętnie z niego korzysta. Nie jest skomplikowany, ale co za tym idzie – nie daje szans na jakieś wielkie zarobki.

Sugerowanie się kursami proponowanymi przez bukmachera jest tutaj błędem, ponieważ wiarę należy pokładać przede wszystkim all of us własne obliczenia. I to właśnie nasze umiejętności matematyczne oraz analityczne mogą być w tym sytuacji największą zaletą lub… wadą. Zakłady sportowe to maraton, the nie sprint – praktycznie każdy gracz stawiający swoje pierwsze kroki w bukmacherce nastawia się em błyskawiczny zarobek.

Czy Korzystanie Z Nielegalnych Bukmacherów Jest Bezpieczne?

Teraz u bukmachera Totolotek można liczyć na weekendowy cashback w wysokości 33 złotych. Zawsze jednak liczyć się będzie dobra analiza i spokój ducha. Granie pod wpływem emocji czy własnych ulubionych drużyn, nigdy długofalowo działać nie będzie. Do tego dochodzą także promocje, które w sieci są popularne i które dadzą wam odpowiednią przewagę, której szukacie. Lista wszystkich artykułów o obstawianiu piłki nożnej znajduje się tutaj.

 • Ważne jest, aby unikać nielegalnych bukmacherów, którzy działają bez wymaganych zezwoleń, ponieważ korzystanie z ich usług może prowadzić carry out poważnych konsekwencji prawnych.
 • Są jednak systemy mogą faktycznie zwiększyć ogólną skuteczność.
 • Zawieranie zakładów sportowych online nie należy do zadań trudnych.
 • W tym dziale skupię się na testowaniu i omawianiu strategii zakładów bukmacherskich.
 • Wiedza o obstawianej dyscyplinie sportowej oraz rachunek prawdopodobieństwa są niezbędne do podejmowania trafnych decyzji.

Wykorzystuj bonusy i actually promocje – konstruera uwaga zazwyczaj keineswegs tyczy się bonusu na start dla nowych graczy. W jej przypadku każdy typer pamięta o zgarnięciu solidnej puli darmowych środków bonusowych, które bardzo często liczone są w tysiącach złotych. Wielu graczy nie docenia jednak bonusów we promocji organizowanych poprzez legalne serwisy watts późniejszym okresie. Tymczasem jest to doskonała okazja do tego, aby podreperować swój budżet na grę i oddalić widmo bankructwa. Pomysłowość topowych bukmacherów w tej kwestii jest naprawdę spora i grzechem byłoby nie skorzystać z takiej szansy.

Jak Przewidzieć Wynik Hokeja Z Modelu Matematycznego?

Innymi słowy, jeśli zaczęliśmy od something like 20 zł, potem gramy za 40 zł, potem za 62, 80 itd. Przy dziesiątej próbie nie und nimmer trzeba będzie grać za 10 tysięcy, ale za two hundred zł. Niski poziom skomplikowania powoduje, że system Martingale’a jest wymieniany tam, gdzie wszystkie najpopularniejsze systemy bukmacherskie.

Innymi słowy pisząc, decydując się na wbicie w pełni bezpłatnego hasła promocyjnego, stajesz się posiadaczem ekskluzywnego konta VIP. – bezpieczeństwo obstawiania przez internet, – szeroki wachlarz typów w ofercie, – wysokie zajecia z na większość zdarzeń, – prosty system stawiania kuponów bukmacherskich. Obecnie na polskim rynku zakładów bukmacherskich legalnie działa twenty-five operatorów – drew na środa, a few czerwiec 2024. Jest to spore grono, które dodatkowo cyklicznie poszerza się u nowe firmy, oferujące koncesjonowane zakłady wzajemne w naszym kraju. Jest to ogromny wybór, który może początkującym graczom przysporzyć sporo zagwozdek, ngakl więc na potrzeby tego artykułu, wybraliśmy dla Ciebie nasze top3 bukmacherów em start. Początek obstawiania zakładów bukmacherskich jest bardzo ważny, a new wręcz można zaryzykować tezę, że najważniejszy.

Co Jest Marża Bukmacherska?

Ogólnie to nie powinieneś wpadać watts” “panikę i na pewno nie powinieneś zwiększać wielkości zakładów, próbując odrobić straty. Jest to chyba najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić w tej sytuacji. Uważaj em strony, które próbują sprzedawać systemy bukmacherskie – często twierdzą, że ich system jest na prawdę skuteczny. Są jednak?e systemy mogą faktycznie zwiększyć ogólną skuteczność.

Powiedzmy, że zakład combo wynosi” “10 jednostek co oznacza, że całkowita proponowana wygrana wynosi 35 jednostek. Bo wówczas każdy by ją stosował, a bukmacherzy odnotowaliby straty i actually wypadli z biznesu. Nieco inną, znacznie bardziej skomplikowaną formą handicapów są lo azjatyckie. Wspomniane wcześniej, najmniej skomplikowane noszą miano europejskich. „Azjany” natomiast dają graczom dużo więcej opcji, choć niektórzy twierdzą, że jest to be able to zbędne skomplikowanie. Dają bowiem możliwość obstawiania handicapu połówkowego (np. plus 1, 5 gola), a nawet ćwiartkowego (np. minus 0, 75 gola).

2 Metoda Na Najwyższą Wygraną U Buka? In Order To Taśma

Jednak należy być ostrożnym i umieć filtrować informacje, ponieważ keineswegs wszystko na forach może być prawdziwe. Dlatego warto polegać na swojej umiejętności analizy i oceny informacji. Nasi partnerzy to legalni bukmacherzy internetowi w Polsce z bogatą ofertą zakładów, ponadstandardowych kursów, bezpiecznych płatności i wysokich wygranych. Obstawianie kuponów u bukmachera trzeba zacząć od wyboru odpowiednich kursów. Wypełnij formularz rejestracyjny poprzez kliknięcie przycisku Rejestracja, który znajdziesz na samej górze. Strategia Martingale jest oparta na podwajaniu stawek po przegranej.

 • Jedni twierdzą, że system Greenwood powinien być stosowany przy pojedynczych zakładach, inni – że przy akumulowanych.
 • Wystarczy uniknąć kilku błędów na starcie, watts czym mamy głęboką nadzieję pomoże Wam nasz najnowszy poradnik typera.
 • Strategia o nazwie płaska stawka jest bezpiecznym systemem bukmacherskim.
 • Chcąc zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie zysków u bukmachera, nale?a?oby przestrzegać kilku najważniejszych zasad.
 • Jeśli rejestracja została pomyślnie zakończona, to czas żeby złożyć depozyt.

Jeśli analiza wykaże, że tak właśnie było to naprawdę dobry moment, żeby poszukać kursu na takie zdarzenie. A znajdziecie go u najlepszych bukmacherów w Polsce, choćby w Fortunie czy STS. Wracając jednak do samych zakładów sportowych, innym przykładem zdarzeń mogących przynieść zysk będą lubiane przez graczy kursy under/over. To o tyle fajne, że nie musimy się przejmować tym, która drużyna wygra czy przegra. W takim przypadku zajecia z rzadko są niskie, a prawdopodobieństwo wygranej jest całkiem spore. Z taka wiedzą obstawiając zakłady sportowe – jak grać żeby wygrać jest już jasne, trzeba wy??

Sts Grunzochse Grać Systemem?

Jednak nie każdy bukmacher prowadzi działalność stacjonarną. Internet stał się bowiem świetnym narzędziem, które idealnie sprawdza się przy zawieraniu zakładów bukmacherskich. Bukmacherzy, którzy działają stacjonarnie, to z reguły firmy z ogromnym doświadczeniem, które zaczynały od przyjmowania zakładów sportowych w swoich lokalach bukmacherskich. W Polsce jest zaledwie kilku legalnie działających bukmacherów, którzy posiadają punkty naziemne. Mimo, że internet doskonale nadaje się do przyjmowania zakładów sportowych, in order to jednak bukmacherzy nadal inwestują w swoje punkty.

Zaleca się, aby wynosiła ona 2-5 procent naszego bankrolla w danej chwili, czyli środków przeznaczonych na grę. Jeśli więc postawimy na bardziej agresywną strategię pięcioprocentową, a mamy na koncie a hundred zł, oznacza to, że na każdy kolejny postawiony zakład przeznaczamy 5 zł. Oczywiście po pewnym czasie, w zależności od passy wygranych lub przegranych, można zweryfikować stawkę. Jeśli na naszym koncie nagle zrobi się 1000 zł, można zacząć grać mhh 5 procent unces tej sumy – czyli za 55 zł (albo np. za 2, five procent, czyli za 25 zł).

Oferta Zakładów Bukmacherskich Betcris

Dzięki odpowiednim strategiom we poradom można zwiększyć szanse na wygraną i osiągnąć lepsze wyniki w zakładach sportowych. Pierwszym krokiem” “do wygrywania na zakładach jest skorzystanie unces bonusów bez depozytu, które oferują niektórzy bukmacherzy. Dzięki nim możemy grać za darmo, bez konieczności wpłacania własnych pieniędzy do bukmachera. Przykładami takich bonusów są oferty Fortuny, Goplusbetu i LV GAMBLE, które dają możliwość obstawiania bez ryzyka.

 • Inne popularne typy zakładów to problème azjatycki, dokładny” “rezultat, liczba rzutów rożnych czy wynik po pierwszej połowie.
 • Dużą popularnością cieszy się oczywiście NBA, ale nie und nimmer brakuje u bukmacherów zakładów na Mistrzostwa Świata, Igrzyska Olimpijskie, a także najważniejsze mecze towarzyskie.
 • To pozwala nam zachować racjonalność i podejmować analityczne decyzje.
 • A stanie się tak wy??cznie i wyłącznie wówczas, jeśli skupi się na kilku rozgrywkach i będzie u uważnie śledził unces tygodnia na tydzień.
 • Na pytanie czy można ograć bukmachera, odpowiadamy – oczywiście, że tak!

Kiedy analizujemy dane, musimy rozumieć, jak różne czynniki wpływają na wynik meczu. Bez solidnych podstaw wiedzy trudno będzie podejmować trafne typy bukmacherskie. Warto zapoznać się z popularnymi typami zakładów bukmacherskich, takimi jak 1-X-2 w piłce nożnej czy under/over, aby mieć pełen obraz możliwości. Bardzo istotne jest również trzymanie się opracowanego planu, nawet po nieudanych typach.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *